لینک ها

سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

شهرداری مشهد

انجمن اسلامی مهندسین خراسان

ساعت

تقویم

تقویم

عکس ها(اهمیت انفاق در اسلام (2

نفوذ آیات قرآن در دلهای مسلمانان به قدری سریع و عمیق بود که بلافاصله بعد از نزول آیات قرآن اثر آن ظاهر می گشت. به عنوان نمونه در تاریخ و تفاسیر اسلامی چنین آمده است :

1- یکی از یاران پیامبر(ص) به نام ابوطلحه انصاری در مدینه باغی زیبا و پر درآمد داشت. پس از نزول آیه فوق به خدمت پیامبر رسید و عرض کرد: می دانی که محبوبترین اموال من همین باغ است و من می خواهم آن را در راه خدا انفاق کنم تا ذخیره ای برای رستاخیز من باشد. پیامبر (ص) فرمودند: آفرین بر تو. این ثروتی است که برای تو سودمند خواهد بود. من صلاح می دانم آن را به خویشاوندان نیازمند خود بدهی.

2- زبیده همسر هارون الرشید قرآن بسیار گران قیمتی داشت که آن را با زر و زیور و جواهرات تزئین کرده بود و علاقه فراوانی به آن داشت.یک روز هنگامی که مشغول تلاوت همین آیه بود با خواندن آن به فکر فرو رفت و با خود گفت هیچ چیز مثل این قرآن نزد من محبوب تر نیست و باید آن را در راه خدا انفاق کنم.کسی را به دنبال جواهر فروشان فرستاد و جواهرات آن را فروخت و بهای آن را در بیابان های حجاز برای تهیه آب مورد نیاز بادیه نشینان مصرف کرد که می گویند امروز هم بقایای آن چاه ها وجود دارد و به نام او نامیده می شود.